"Inny świat" w nowej odsłonie

2015-11-20 12:57:58

 

17 listopada br. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych mieli okazję zobaczyć w kinie Wolność adaptację sceniczną książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Inny świat w wykonaniu Kieleckiego Teatru Lektur.  Przedstawienie wyreżyserował Marek Tercz – poeta i kompozytor (autor piosenek wykonywanych m.in. przez aktorów Piwnicy pod Baranami), który wcielił się także w postać G. Herlinga-Grudzińskiego. Obok niego na scenie wystąpiła Magdalena Jarek.

Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest literackim zapisem wspomnień z pobytu autora w sowieckim łagrze w Jercewie w latach 1940-1942. Powieść narodziła się z obserwacji obozowej rzeczywistości, trudnej i ponurej, pełnej nędzy, doświadczeń poniżenia, cierpienia i degradacji moralnej.  Jak napisał Marek Tercz w didaskaliach reżyserskich:, „Co mnie w Innym świecie najbardziej porusza? To, że Herling-Grudziński nigdy nie podnosi głosu. Nie skarży się i nie oskarża. Nie złorzeczy i nie lamentuje.  O potwornościach, które go dotknęły i których był świadkiem, mówi niemal szeptem. Przez to jest jak cisza, która krzyczy”.

Reżyser wykorzystał fragmenty książki G. Herlinga-Grudzińskiego, połączył je w wymowną, przeplataną piękną muzyką całość, wypełnioną wspaniałą grą aktorską, momentami ciszy, skupienia, refleksji nad wycinkiem naszej historii i losem pojedynczych osób. W centrum postawił Człowieka, pokazał jego słabości, ale także siłę moralnego i fizycznego przetrwania w warunkach okrutnych, zwierzęcych i mrocznych. Ukazał wolę życia jako najcenniejszego daru.

O tym, jakim ważnym świadectwem okrucieństwa wojny był spektakl Inny świat mówili też sami uczniowie:

„Spektakl bardzo mi się podobał, oglądałam go od początku do końca z zaciekawieniem. Miałam wrażenie, że wysłuchuję historii życia własnego dziadka. Nigdy nie sądziłam, że monolog może aż tak wciągnąć i wchłonąć odbiorcę. Z wielką chęcią obejrzałabym przedstawienie jeszcze raz.”

„Spektakl Inny świat był po prostu czymś wyjątkowym. Jakbym to ja w tych wydarzeniach uczestniczyłam. Przepłakałam pół występu.”

„Spektakl Inny świat bardzo mi się podobał. Byłam nim zafascynowana, oglądałam, słuchałam z wielką ciekawością. W niektórych momentach nawet łezka zakręciła mi się w oku. Bardzo podobało mi się przedstawienie tego tematu. Nie sądziłam, że monolog może być taki ciekawy. Z wielką przyjemnością obejrzałabym go jeszcze raz”.

Katarzyna T. Podgórska

powrót do strony głównej